Problémy zubů u činčily

 

Nemoci zubů u činčil jsou bohužel, nejčastějším a největším problémem a většinou mají neřešitelné a fatální následky.

Proto jsem se tomuto tématu rozhodla věnovat samostatnou stránku.

Je mi líto, že jsem musela hned úvodem napsat, že neřešitelné.

Bohužel, jakékoliv řešení, když už nastane problém, je pouze oddálení nevyhnutelného.

Proč??? Protože málokterá činčila dokáže zvládnou velké a rychlé ztráty váhy a jestli se vyhnete tomuto problému (např. dokrmováním), tak je tu další a tím je neustalé a nevratné přerůstání zubů! A bohužel ven i dovnitř.Proto je nutné pravidelně brousit a to v narkoze, což je také velký zásah do malinkého oragnizmu činčilky.Ale když už broušení v narkoze, tak pozor činčila je schopná zvládnout opakovaně pouze inhalační narkózu a ta není u každého veterináře.Takže pokuď chcete svojí činčilce opravdu pomoci, tak vyhledejte zkušeného odborníka!!!!

 

 

Dokrmování je nejlepší podobně jako na obrázku Rodicare Instant

z kterého se namíchá zelená kašička.Pokud zvíře nepřímá samo, je možné použít stříkačku.

  

Základem, jak mít činčilu zdravou a vyhnout se nemocem zubů u činčil, je především PREVENCE!


- výběr kvalitního zvířete od dobrého osvěčeného chovatele


- dostatek kvalitní stravy bohaté na potřebné vitamíny a minerály, sena


- vybavení v kleci, kde si můžou obrušovat zuby.

 

 

Jak poznáme že činčilu trápí problémy zubů?

 

Varovné příznaky začínajících nemocí zubů činčily:

 

 

ztráta chuti k jídlu

méně enrgie, až apatie zvířete

nápadné hubnutí

slinění, zvíře má mokrou srst pod krkem a spodní čelist

slzení a následné slepení očí .....

 

 

Jestliže již zvířeti slzí oči, jedná se o přerůstání horních zadních zubů! Stoličky činčil přerůstají ven, ale i dovnitř kde tlačí na slzné kanálky.

 V pozdější fázy to postupuje dále a doslova vytlačují oči z důlku v takovém případě to provází i bolesti, zvíře se trápí.

Zabrušování zubu nepomáhá a jestliže zvíře není schopno samo se navrátit k běžné stravě a hlavně senu, aby si dokázalo samo přirozeně obrušovat zuby je to špatné a nevratné.V takovém případě je každé řešení jen oddálení nevyhnutelného.

 

Jak poznáme přerůstání zadních zubů?

 

Důležitá je v případě podezření včasná kontrola!

Přerůstání dolních zadních zubů poznáme tak, že spustíme prsty podél spodní části čelisti, až k měkým žvýkacím svalům.V případě anomálii zubů, jsou hmatatelné kořeny zubů, jako malé tvrdé výběžky o průmněru 3-5mm umístěné těsně před žvýkacími svaly.

Někdy může dojít k tomu, že kořeny přerůstají tak, že rostou doslova tváří ven, v tomto případě se to dále komplikuje o možnost bakterii a infekce z vnějšího prostředí.Kořeny rostou tak rychle, že se to může stát už za měsíc!

 

 

Přerůstání horních zadních zubů  se pozná tak, že jsou pohmatem cítit kořeny zubů v dolní části očních dulků.

 

 

Jaké jsou příčiny problémů zubů u činčily?

 

 

Vrozené anomálie zubů u činčily

 

 

Geneticky dané predispozice k přerůstání zubů.

Obvykle zděděné po předcích i v takové případě se dědí různě, některá zvířata ob generaci sem tam jeden jedinec a jinému se narodí spousta potomků s vadou zubů.Proto je vhodné takovéto zvířata nedávat do chovu, aby se předešlo pozdějším následků dalších generací.Dále je třeba vybrat do chovu zvíře, u kterého víme, že má žijící zdravé rodiče a kde se nevyskytl žádný problém.

 

porucha vstřebávání vápníku

Tělo zvířete není schopné vstřebat potřebné minerály, je to vrozená hormonální porucha.

 

 

Získané anomálie zubů u činčil

 

úrazem

Dochází k mechanickému poškození zubů, třeba pádem zvířete.Zuby jsou narušeny a nezpadají přirozeně do sebe, tím dochází k tomu, že se nezbrušují jak by měly a dochází k přerůstání zubů.Následky se projeví za 6-7 měsíců od úrazu.

 

křivá čelist

Dlouholetým studiem chovatelé v Polsku přišly na to, že spousta zvířat co zemře na potíže se zuby, má křivou čelist.To znamená, že horní a spodní část lepky nezpadá přesně do sebe.Bohužel tohle se pozná až u mrtvého zvířete pitvou. V tomto případě zvíře má rovné přední zuby, ale sliní.Opět dochází k přerůstání zubů.

Tady tuto příčinu, která je bohužel velmi častá, ovšem zaviní většinou sám chovatel.Může k tomu dojít, třeba když se narodí mláďě se slepenými oči a chovatel se snaží je otevřít!Kosti hlavy mláděte jsou velmi jemné a může dojít k mírému posunu, což zapřičiní křivou čelist činčily v dospělosti.Proto nikdy nerozlepujte oči mláděti samy tlakem (lépe je použít třeba oční kapky), prvních několik dnů by se mělo s mládětem manipulovat velmi opatrně a co nejméně a to pouze v nejnutnějším případě.Pokud nemusíte, nechte ho první dny raději v klidu, maminka se postará.A Vám nic neuteče..

Anomálie zubů u křivé čelisti se začne projevovat až u dospělého zvířete, tj mezi 2-3 rokem maximálně do 5 let zvířete.

Což bych řekla, že právě v tomto věku se nejčastějí projeví problémy zubů, to jsou až zarážející varovná čísla.

Proto chovatelé, pečlivě zvažte jak moc budete s novorozenými mláďátky manipulovat a co je pro Vás důležité!

 

špatná nedostatečná výživa

V případě nedostatečně výživné stravy, bohaté na všechny potřebné minerály a vitamíny může dojít k odvápnění zubů a ty jsou křehké a mohou se narušit.Varovným znakem jsou nápadně bílé zuby u činčily, které u zdravého zvířete mají žluto oranžovou barvu.

Dále to postupuje jako u všech ostatních případu, narušením zubů z důvodů jejich křehkosti, ty do sebe nezapadají a nezbrušují se.

Proto je potřeba opravdu nepodceňovat výživu zvířat, obzvláště samic březích a kojících!!!

Důležité je dodávání vitamínu A, E, Betakaroten,vitamíny skupiny B, C, a hlavně vitamín D, který umožňuje vstřebávání vápníku a fosforu v těle.Proto je NUTNÝ pro mladá zvířata a březí samice!!! 

 

Prostředí

Prostředí málo podnětné na možnost přirozeného zbrušování zubů.

 

V tomto článku jsem se snažila krátce shrnout informace, aby to nebylo zdlouhavé a únavné.Přitom jsem vycházela ze zahraniční literatůry a hlavně ze zkušeností a přednášek polských velkochovatelů, kteří se touto problematikou zabývají několik desítek let.

Dlouholetým sledováním v Polsku a hlavně nespočetným počtem provedených pitev každého zvířete, které trápily potíže zubů.

Touto praxí se došlo k daným vědomostem, aby se eliminovalo co nejvíce špatných zvířat a zkvalitnil chov o zdravá zvířata.

Z daného shrnutí vyplývá, že ačkoliv se u nás traduje, že přerůstání zubů je dědičné, není tomu pokaždé tak.

A daleko více je případu, že je to opravdu získaným poškozením zubů, které mnohdy zaviní bohužel sám chovatel.

Ale protože skutečnou příčinu můžeme zjistit - pouze pitvou, je třeba preventivně vyřadit  takovéto zvíře z chovu v každém případě.