Chov

Klec pro činčilu

Činčila je velmi živé,činorodé a zvědavé zvířátko.Potřebuje dostatek pohybu,který by jsme jí měli dopřát k jejímu zdravému vývoji.Proto je potřeba mít dostatečně velkou klec,se spoustou poliček,nejlépe vyšší aby měla dostatek místa ke skákání z poličky na poličku.

Klec se dá koupit buď hotová,nebo nechat vyrobit na zakázku a pro šikovnější je nejlevnější variantou udělat voliéru ze staré skříně.Stačí upravit přední dvířka a dát tam vhodné pletivo.Na dno doporučuji přilepit lino pro snadnou udržbu,nebo udělat plechový vyndávací šuplík.

Hlavně je třeba počítat s tím,že činčilka bude ochutnávat nový domov,tak materiál by měl být nezávadný,nenatřený a nerozkousatelný,jinak budete mít činčilu za jeden večer její práce, běhající po bytě :-)

Kam dát klec

Protože je činčila nejaktivnější večer a v noci,nedoporučuje se klec umístit v ložnici,v dětském pokoji a kdekoliv, kde by Vás večerní řádění činčilky rozčilovalo.Také klec by neměla být blízko u topení ani na přímém slunici nebo v průvanu.Vlhkost vzduchu má být méňě než 70%.Ideální teplota je 10-15°C.To v létě je většinou problém,každopádně by tepolota neměla přesáhnout 25°C.

Podestýlka

Nejvíce se mi osvěčily klasické hobliny pro koně.

Koupání

V žádném případě se nesmí činčila koupat ve vodě!Na její krásnou hustou srst je třeba použít koupací písek,v obchodě se prodává pod názvem "písek pro činčily" Pisek se dá do větší nádoby v které se může činčila pohodlně vyválet.Je nutné počítat s tím,že nebere ohled na to jak písek rozhazuje a ani to po ní nemůžeme chtít :-) proto je třeba s tím počítat a buď pořídit kupovanou koupelničku, která je krytá kolem dokola,že s ní pisek vypadává minimálně, nebo holt počítat s tím,že pisek bude všude okolo.Můžete použít i malé akvárko, to mám i já v chovu.Vhodné je dávat písek  do klece vždy jen na dobu koupání cca 15-20min a zase vytáhnout,jinak se Vám může stát, že si činčilky řeknou  "hurá nový záchodek" a najdete tam bobky a i nějaká ta loužička se zkusí. Koupání se doporučuje denně,nebo minimálně ob den.Krásně načechrá kožíšek a činčily to opravdu milují a moc se na to těší a podívaná je to taky pěkná.

Pro ty co chtějí mít doma opravdu krásná udržovaná zvířata, doporučuji před koupelí vyčesat kožíšek speciálním hřebenem na činčily.

Čím krmit činčilu

Ačkoliv v obchodě je velký výběr krmiva pro činčily, přesto bohužel spousta je nevhodná na každodenní krmení!!!

Krmné směsy totíž obsahují,oříšky,sušené banány,slunečnice....a další.Je to spíše směs mlsků,který můžou jen v omezeným množství!

A tak i zde platí méně je víc.Nevědomky,tak v dobrém umyslu činčilce popřát dobrůtek, mužete ublížit.Činčily jsou náchylné na poruchy střev-nadýmání,zauzlení střev,zácpa...Oříšky a slunečnice obsahují velké množství tuku,které zatěžují střeva a játra.

Stejně tak jako přejídání je pro činčilu nebezpečné hladovění!Má velmi rychlý metabolizmus a proto potřebu neustále příjmat potravu.I jeden den hladovění muže znamenat pokles hladiny cukru v krvi a zažívací potíže.Proto, aby činčila měla furt co baštit je třeba mít v kleci vždy stálý přístup k senu,které by mělo být základem stravy.Stejně tak, jak je důležité ke správné funkci střev, je nezbytné k obrušování stoliček zubů na jejiž přerůstání jsou činčily nachylné.

Podávejte seno bohaté  na lístečky,neprašné a voňavé.

Takže základ stravy by měly být granule pro činčily cca 30g / den - dospělá činčila

Samozřejmostí je dostatek sena a čerstvé vody.

Pokuď používáte levnější značky krmení, nezpomínejte přidávat pravidelně vitamíny a minerály!!!

Doporučuji zkontrolovat složení granulí, jestli mají činčilky vše co potřebují.

Jestli si  nevíte s něčím rady kontaktujte mě.

Pamlsky

Jak jsem se zmíňila dříve,pamlsky jen v omezeném množství.A na čem si dál Váš miláček pochutná?Milují jakékoliv sušené ovoce(hrozínky,jablíčka, borůvky,jahody, goji...) čerstvé jablíčko, hrozny,sušené listečky a květy růží,sušené šipky, různé bylinky, kaktusové květy.... Dobré je naučit činčilky,že dostávají pamlsky od Vás z ruky,pak se snadněji naučí přijít na zavolání pro pamlsek.